Zaczęliśmy od budynku, który w mojej pamięci nie był już biblioteką a był prawie ruiną ogrodzoną na koniec walącym się parkanem z byle jak skleconych desek i blachy. Potłuczone okna, oberwane tynki i zarośnięte otoczenie stwarzały klimat nadający się do horroru pt "Duchy w Pałacu Konopków". Na szczęście pałacem zajęto się w porę i teraz można ucieszyć oko i samym budynkiem i skwerkiem z fontanną przed nim.
Po drodze minęliśmy swojski akcent pt "nasi tu są".
Mijamy ładnie odremontowaną "Jaroszówkę"
oraz koszmarek z epoki komunizmu, który dzięki odnowieniu fasady przestał tak bardzo razić na tle wielickich "sukiennic"
i weszliśmy na placyk przed najstarszym szybem miasta. Różnie ten Szyb Regis był wykorzystywany na przełomie lat. Mnie udało się załapać tam na dyskotekę w latach 90tych :) Obecnie szyb powrócił do budynków wykorzystywanych ponownie przez kopalnię soli.
I właśnie natknęliśmy się na grupę turystów wychodzących z niego pod przewodnictwem górnika i zmierzających w stronę Szybu Daniłowicza obok kościoła Św Klemensa na tak zwana trasę turystyczną. Oprócz niej kopalnia otwarła całkiem niedawno "trasę górniczą" dla turystów. Grupa uczestników dostaje specjalne kombinezony, kaski z czołówkami, mapy i pod opieką górnika zjeżdża na dół by wykonać przeznaczone dla niej zadania. Trasa taka trwa 3 godziny a światła w czołówkach wystarcza na 2 godziny - tak powiedzieli nam oprowadzający nas po mieście przyjaciele, więc grupa musi się podzielić na tych, którzy świecą i tych, którzy idą w mroku :) To musi być niezłą zabawa!
Przeszliśmy na Rynek, który nie dość, że jest "krzywy" (pochyły) to jeszcze pomalowany w takie oto 3D
Ryneczek cichy, malowniczy i kolorowy - szkoda, że właściciele sklepów dookoła niego nie zwracają uwagi na to jak banery i napisy, które zamieszczają na swoich kamienicach psują ten urok..
Lody były naprawdę "mniam mniam"!
Górnik wychodzący z malowidła 3D
Minęliśmy Szyb Daniłowicza i przeszliśmy do parku za terenem kopalni skąd widać warzelnię soli.
Dzisiaj tłum juz nie jest dziki, stoi grzecznie i karnie na placu przed szybem pod ocieniającymi go pawilonami z materiału. Tam gdzie niegdyś pracująca kopalnia miała swoje zaplecze techniczne czy mechaniczne stoją zgrabne pawilony, w których można zjeść i napić się za lekko posoloną cenę ;)
A potem"od tyłu" dotarliśmy pod Szyb Kingi gdzie mimo niedzieli pracowali górnicy.
Ze względu na protesty organizacji prozwierzęcych ten górnik sam popychał wózek z drewnem ;),
bo parowozów żadnych nie wypatrzyłam w Parowozowni.
Młyn Solny, to wejście do ośrodka rehabilitacyjnego, który mieści się w podziemiach kopalni.
Dzień był przepiękny, słoneczny i jeszcze pełen rozedrganego powietrza ale śliwki lecące nam na głowę z mijanych drzew przypominały o nadchodzącej jesieni. My do Wieliczki jeszcze wrócimy kalendarzowym latem, ale będzie to wizyta związana z pracą Pana Gryzonia i zwieńczona bankietem w jednej z podziemnych komnat. A tak sami z siebie mocno zapaliliśmy się do przejścia "trasą górniczą", bo TO naprawdę musi być COŚ fajnego i miejmy nadzieję, że damy radę wpisać to w nasz pełen atrakcji i przygód życiowy grafik :)))
Pozdrawiam serdecznie :)
I pomyśleć, że cały ten "cyrk" z tego powodu, że święta Kundzia wrzuciła pierścionek do kopalni soli na Węgrzech, a wykopano go w... Wieliczce ;-)
OdpowiedzUsuńKundzia, nie Kundzia, solankę eksploatowano już przed naszą erą, królowie tylko położyli łapę na tym "białym złocie" ;)
UsuńNo Kundzia, Kundzia :-D Ja nawiązałem tu jedynie do legendy o powstaniu kopalni soli ;-)
UsuńUswiadamiasz mi, ze nazwa Wieliczka jest dla mnie pustym slowem, wroc, slowem bez obrazu!
OdpowiedzUsuńJedyne skojarzenie, to kopalnia i nic poza, a przeciez to tak blisko grodu Kraka.
Dyscyplinujesz, dzieki:-)
Ikroopko, przecież to Kraków leży obok Wieliczki, a nie odwrotnie ;)
UsuńKoło Pałacu Konopków mieszkałam kilka miesięcy ;) Sentyment mam do niego.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
O.
o! to mogłam Ci się nawet wtedy pod oknami plątać :)
UsuńPlanuję się tam wybrać z wnuczętami , ale jeszcze trochę . Muszą podrosnąć ,żeby coś zapamiętały.
OdpowiedzUsuńnasz Puchaty był pod ziemia pierwszy raz kiedy miał 2 lata, nic nie pamięta, za to my pamiętamy noszenie go na rękach przez większą część trasy. Kołek był w Bochni jak miał 3 lata i tez nic nie pamięta. faktycznie trzeba żeby wnuczęta podrosły :)
UsuńByłam tu lata temu i ani tego rysunku niestety nie widziałam, a szkoda, bo super wygląda, ani nie słyszałam o tej wycieczce z czołówkami. Dobrze, że takie ciekawe miejsce rozwija się turystycznie i stanowi taką atrakcję i magnes dla regionu:) super foto-relacja:)
OdpowiedzUsuńrysunek i trasa górnicza to atrakcje dostępne od niedawna :) tak powinno być, żeby nie tylko kopalnia ale całe miasto korzystało z turystyki :)
Usuńja chcę do Wieliczki, ja! i do Krakowa i jeszcze kilku innych miejsc ! moja mama kiedys była "pod ziemią" w Wieliczce i mówiła, ze pięknie było. może za rok dojadę:)
OdpowiedzUsuńi Wieliczka i Bochnia maja swoje podziemne, niepowtarzalne atrakcje, a w Krakowie pod Rynkiem, też są podziemia otwarte dla zwiedzających! zapraszamy :)
Usuńnigdy w zyciu bym nie rozpoznala tego miejsca; sztuka 3D swietna, ale najbardziej utkwilo mi w glowie zdjecie lodziarni (wlasnie koncze miseczke mangowych zachlapujac klawiature) :) artdeco
OdpowiedzUsuńmnie zachwyciło przeobrażenie tego miasteczka, w którym zamknięto kino, nie ma szpitala (wszystko to przez bliskość Krakowa)a mimo to zrobiło się w nim ciekawie i przyjemnie. wielkim atutem są zadbane tereny zielone, po których można sobie spacerować i wypoczywać :)
UsuńWieliczkę lubię bardzo, a kopalnię zdeptałam parę razy będąc jeszcze na studiach. Wtedy jeszcze nie było wypraw z czołówkami, więc pewno też się w przyszłości na taką skusimy :)
OdpowiedzUsuńMalowidło 3D super! :)