czwartek, 28 listopada 2013

Włoski kurczak z cytrynką w de.

Zdjęcia nie będzie, bo Puchaty oprotestował kurczaka i podjął się robić dzisiaj kotlety z piersi samodzielnie. Mnie smażenie kotletów w tygodniu nie wychodzi, bo jestem w porze obiadowej zajęta pracą a Puchaty się przeziębił, bo... bo chodził w wiatrówce, bo mu ciepło było!. Po dwóch dniach marznięcia złapał mega katar, od którego nie uratowała go już kurtka zimowa. Dzisiaj w nocy był przyjemny mrozik -11 st a teraz za oknem śnieg, szadź i -2, pogoda w sam raz by ogrzać się przy włoskim, soczystym kurczaku pachnącym latem :)

Pieczony włoski kurczak w porach, papryce i z oliwkami Nigelli Lawson.

1 kurczak wagi wg uznania (w przepisie jest ok1,5kg ale kiedy zrobiłam go po raz pierwszy właśnie tak ważącego, to wszyscy uznali, że nie było co na nim obgryzać - kupuję więc teraz kurczaki ok 2 kg)
1 cytryna przekrojona na pół
4 gałązki rozmarynu (używam suszonego, bo mój chorwacki ma tylko 1 gałązkę :D)
3 średnie pory
4 papryki (kolorowe)
ok 100g czarnych oliwek (jak ktoś nie lubi to się obejdzie bez)
ok 4 łyżki stołowe oliwy z oliwek
sól morska, mielony pieprz czarny

Kurczaka umyć i namoczyć w zimnej wodzie przez min 1 godz. Dzięki temu mięso będzie soczyste. Wytrzeć do sucha. Piekarnik rozgrzać do temp. 200st C.

Warzywa umyć. Paprykę pozbawić nasion, pokroić na spore paski wzdłuż. Pory pokroić na kawałki ok 2-3 cm . Wsypać pokrojone do brytfanki/blaszki warzywa dodać oliwę i wymieszać.

Kurczaka natrzeć solą i pieprzem oraz rozmarynem (nie zapominając o środku!), włożyć mu pół cytrynki w de. Położyć na warzywach i polać jeszcze trochę całość oliwą. posypać posiekanymi oliwkami i wstawić do piekarnika.

Osobiście piekę tego kurczaka pod przykryciem przez 30 min (Nigella nie przykrywała niczym) po czym usuwam przykrycie (może być z folii aluminiowej), obracam brytfankę i piekę dalej aż się pięknie zarumieni przez kolejne 45-50min. Jeśli nie jesteście pewni stanu kurczaka, to wystarczy zrobić próbę dziobiąc go w pierś i udko ostrym nożem. Jeśli wypływa tylko przezroczysty płyn bez krwi, to kurczak jest gotowy.

Mięso wyjąć i odstawić do odpoczęcia na 10 min. Wyjąć cytrynkę z de i zrobić to co zrobił Gordon Ramsey w jednym ze swoich podobnych przepisów - wycisnąć jej sok do warzyw i sosu w brytfannie, delikatnie zamieszać.

Kurczaka pokroić na porcje, ułożyć na ogrzanym półmisku i przybrać warzywami i sosem z brytfanny. Można podawać z ziemniakami ale mnie wybornie smakowało z szafranowym orzotto z pęczaku :)

Wszystko można przeczytać tu

Orzotto czyli pęczak w formie risotta:

Małą cebulkę posiekać i podsmażyć na oliwie (robię to w garnku, w którym będę gotować pęczak). Dodać pęczak i tyle samo bulionu (czyli np.: 1 szklanka pęczaku na 1 szkl bulionu). Gotować na bardzo małym ogniu pod przykryciem mieszając od czasu do czasu. Gotowanie rozpocząć  po włożeniu kurczaka do piekarnika, bo czasowo pęczak dochodzi w ok 1 godz. Jeśli wyparuje więcej płynu można podlać ponownie bulionem (kolejną szklanką) do konsystencji risotta. Na koniec kiedy pęczak już jest miękki dodajemy szczyptę szafranu i starty parmezan lub łyżkę mascarpone (do wyboru).

Podczas pieczenia tego kurczaka rozchodzi się cudowny aromat :) Smacznego :)))

21 komentarzy:

  1. a szklanka bulionu starcza na szklankę pęczaku? według opisu na opakowaniu pęczaku było 1 szkl. pęczaku na 2 szkl. bulionu. wiem, wiem, Ty robisz na oko :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. na stronie BBC tak pisze, ja podlewam w trakcie, a że spisywałam to z programu tv to i tak mi wszystko jedno w zasadzie co do gramatur, bo ich Nigella nie podaje a ja nie zapisuję :D a! i ona jeszcze chlusnęła wytrawnym wermutem przed dodaniem parmezanu. w zasadzie pęczak powinien być w stosunku 1:2 z wodą, masz rację :)

      Usuń
    2. uwielbiam, gdy Nigella tak szerokim gestem leje te wszystkie składniki do miski, czy sypie przyprawy. ona wie jak zrobić show kulinarny :)

      Usuń
    3. i wszyscy, którzy na to patrzą są natychmiast głodni :DDD

      Usuń
  2. Lubię sprawdzone przez Ciebie przepisy, ten też na pewno i to już niedługo wypróbuję :), ale mam jedno pytanie - czy używamy tylko połowy cytryny czy ja czegoś nie potrafię o drugiej połówce doczytać? ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. można użyć obydwu połówek jak Gordon, ja wkładam tylko jedną, bo tyle ile ma soku wystarczy:)

      Usuń
  3. wiem, ze moj slubny jest reinkarnacja gosposi domowej, ale teraz potwierdzilo sie, ze ta gosposia byla Wloszka. W taki sposob robi swoja slynna kaczke tylko, ze ku mej rozpaczy wklada w de kilogram jalapeno :) artdeco

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. kaczka z diabelskim nadzieniem, dobre! muszę zbadać osobiście jej sławę ;)

      Usuń
  4. Ciekawy przepis . Muszę wypróbować przy okazji .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. okazja zawsze czai się za rogiem ;-)

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

      Usuń
  5. Zrobiłam schab z szynką prosiutto -wyszedł wyborny, chociaż miała duże obawy, czy pieczony bez przykrycia nie wysuszy się. Na pewno spróbuję kurczaka:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. też miałam podobne obawy! cieszę się, że smakowało :)

      Usuń
  6. Zrobiłam poprzedni przepis na schab z szynka prosiutto -wyszedł wyborny:-) Kurczaka też muszę wypróbować:-)

    OdpowiedzUsuń
  7. Wiesz, że nie znam smaku pęczaku?
    o, rymło mi się:)
    A ostatnio dałam się namówic na kaszę jaglana, ale chyba nie wprowadzę jej na stałe do naszego menu, cos mi nie podchodzi;(
    Przepis mi sie podoba, zapytam przy okazji tylko - na soli kurczaka piekłas?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a ja nie znam smaku jagiełki :D kurczak natarty jest solą, pieprzem i rozmarynem a spoczywa na papryce i porach, ponieważ sól jest morska, gruboziarnista, to podczas pieczenia spływa razem z sosem do warzyw, których solić już nie trzeba.

      Usuń
    2. jaglana jest specyficzna, dlatego ja ja dodaje do potraw, w których się "zgubi", np. do krupniku zamiast jęczmiennej, albo jak mam więcej ugotowanej na gęsto to wrzucam do musli z jogurtem, czy dzieciom do zupy mlecznej. a, i upiekłam też szarlotkę na spodzie z kaszy jaglanej - najszybsze ciasto świata, wszystkim smakowało, choć ja byłam w stanie zjeść tylko 1 kawałek, bo nie przypomina ona zwyczajnej szarlotki.

      Usuń
    3. normalnie muszę ją mieć w takim razie, żeby poznać jej specyfikę! szkoda, że komentarz przeczytałam po powrocie ze sklepu. ale co się odwlecze itd. ;-)

      Usuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń